Praktik

Published

November 20, 2025

Syftet med att både observera och praktisera under ett ordinarie kurstillfälle är att ge deltagarna chansen att testa och reflektera över de kunskaper de fått under programmet under en riktigt kurs. För mer information om upplägg se Upplägg.

  1. Ta kontakt med de kursledare du vill observera/praktisera hos
  2. Närvara/delta under lektionen och svara på reflektionsfrågorna efteråt
  3. Utvärdera lektionen efteråt med ordinarie kursledare
  4. Maila in reflektionsfrågorna till oss

Vi kommer att följa upp frågorna och reflektionerna mer under Steg 2-helgen.

Ladda ner som PDF

Reflektionsfrågor observation

  1. Hur var lektionen strukturerad? (Ex. repetition, teknikdel, turer, övrigt?)

  2. Vilka pedagogiska metoder använde kursledarna? (Ex. förklaringar, demonstrationer, frågor till deltagarna, etc.)

  3. Hur hanterades deltagarfrågor och osäkerhet i gruppen? (Ex. bemötande, omformuleringar, etc.)

  4. Hur skapades en positiv och trygg lärmiljö? (Ex. tonläge, kroppsspråk, humor, bekräftelse, inkluderande språk?)

  5. Vilka lärdomar tar du med dig till din egen roll som kursledare?

  6. Övrigt som du reflekterade över?

Reflektionsfrågor praktik

Förberedelse och planering

  1. Hur upplevde du planeringer inför lektionen? (Vad var lätt/svårt? Hur samarbetade du med den ordinarie kursledaren?)

  2. Hur väl följde ni er lektionsplan, och hur mycket anpassade ni under lektionen?

Genomförande

  1. Hur fungerade din egen kommunikation med gruppen? (Kroppsspråk, röst, tempo, tydlighet – vad fungerade bra och vad kan förbättras?)

  2. Hur presenterade ni som kursledare tekniken eller turerna? (Förstod kursdeltagarna vad ni menade? Hur vet du det?)

  3. Hur fungerade samspelet med den andra kursledaren? (Var ni i synk när ni förklarade, pratade ni lika mycket, etc)

  4. Vad gjorde ni som kursledare för att skapa trygghet och engagemang i gruppen?

Reflektion och lärande

  1. Vad är du mest nöjd med i din insats och varför?

  2. Vad skulle du vilja göra annorlunda nästa gång och varför?

  3. Vilken feedback fick du från kursledaren och/eller deltagare, och hur tolkar du den?

  4. Vad lärde du dig om dig själv som kursledare genom detta tillfälle?